Monthly Archives: March 2016

The following is the rankings by age and belt for the North East England Kids BJJ League. They will be updated monthly.

These are the local rankings only. For UKBJJA rankings, see their website.

Last updated following the October tournament

 

Age 4-6 Mixed Name Points
1 Christopher Ogden 59
-2- Mason Douglass 31
-2- Alex Wright  19
4 Jack Gowland 12
-5- Layton Hindaugh 9
-5- Lexie Heslop 9
-5- Harry Smallridge 9
-5- Raheem Kashif 9
-5- Abigail Stempczyk 9
10 Cruz Black 8
-11- Joshua Baillie 4
-11- Mason Finn  4
-13- Lenon Scholey 3
-13- Bailey Brown 3
-13- Essmai Bhalla 3
-13- Arietti Bramley 3
-16- Layton Hindaugh  1
-16- Roman Fox  1
-16- Paris Sloan  1
Age 7 - 9 White  Name  Points
 1  Luca Parker  47
-2- Michael Long  18
-2- Tyler Jones 18
 4 Caitlyn Henderson 12
5/td> Luca Mosa 9
6 Duncan Anderson 7
 7 Janaid Qayyum 4
-8- Selina Henderson 4
-8- Daniel Swift  4
-10- Layla Oliver 4
-11- Lily Moren 3
-11- Riley McDonner 3
-13- Louis Shiels 2
-13- Ty Hindaugh 2
-15- Finley Gowland 1
-15- Tiana Montano  1
-15- Jake Little  1
Age 7 - 9 Grey   Name  Points
1 Jessica Shefford 48
2 Matheos Ferreira 27
2 Samuel Wilkinson 26
3 Hayden Ainslie 22
4 Bethany Moon 19
6 Jack Lewis 14
7 Isla Roberts 11
8 Dylon Plunkett 10
-9- Cody Leighton 9
-9- Hannah Delby 9
11 Coby Francis 9
-12- Ocean Davies 3
-12- Aaren Taylor 3
-14- William Marriott 1
-14- Liam Teasdale 1
10 - 12 White  Name  Points
 1 Joshua Whittle 30
2 Thomas Hales 27
3 Rebecca Boak 10
 4 Abbi Nolan 9
5 Fuad Rahman 6
6 Kieran Rogerson 5
 -7- Millea Strong 4
-7- Bailey Spence 4
-9- Josh Baker 3
-9- Rhys Isles 3
-11- Bilal Qayyum 1
-11- Sayed 1
-11- Buster Douglass 1
-11- Marley Williams 1
Age 7 - 9 Yellow  Name  Points
1 Liam Forsyth 14
2 Samuel Wilkinson 12
-3- Catalina Cifuentes 9
-3- Eden Boyle 9
 5 Harley Crallan 6
10 - 12 Grey  Name  Points
 -1 Dylan Greenfield 42
 -2- Joel Wilkinson 39
-2- Rory Anderson 27
3  Ariella Wilkinson 24
-4- Jai Savage 18
5 Amelie Wetherill 14
6 Ben Nolan 9
7 Ben Purvis 4
 -8- Sarah Barker 3
 -8- Ryan Dobson 3
-8- Allanah Hodgson 3
-12- Lucy Tomlinson 1
-12- James Allison 1
-12- Jamie Ruddock 1
-12- James Allison 1
 10 - 12 Yellow Name  Points
 1 Alex Williams 18
 2 Oliver Anderson 15
 4 Lois Naidole 9
 5 Paige Forsyth 6
 -6- Will Matthews 1
 -6- Bailey Jones 1
10 - 12 Orange  Name  Points
 1 Libby Genge 6
 2 Bailey Robson  3
 3 Matthew Parker  1
13 - 15 Grey  Name  Points
1 Niall Greenfield 66
2 Jake Goldthorpe 36
-3- Daniel Cubit 3
-3- Oliver Sokes 3
13 - 15 White  Name  Points
-1- Aaron Givens 36
2 Sami 28
3 John Grey 19
4 Sayem 15
 5 Corey Ternet 12
 6 Josh Burden 5
 7 Ryan Boak 3
13 - 15 Yellow +  Name  Points
 1 Amaan Qayyum 10
 2 Finnula Hodgson 6
 -3- Craig Anderson 3
 -3- Rhianna Parker 3
 5 Courtney Yeates 2
 -6- Summer McLoughlin 1
 -6- Rebecca Purvis 1
16+ White
 1 Sam Bird 27
 2 Ryan Nixon 12
 -3- Jack Bonnin 9
 -3- Aaron Givens 9
 5 Luke Suggitt 4
 6 John Grey 3
-7- Jack Kirby 1
-7- Lewis Welsh 1
-7- Janay Finch 1

Thanks to everyone who supported the second league event. It was great to see people again this month, and nice to see some new faces as well. Here's the results of this month's matches.

We are tracking league totals, and we'll post the rankings for the year to date shortly:

White Belt 4 – 6 Under 24kg

Gold: Jack Gowland
Silver: Christopher Ogden
Bronze: Mason Douglass

White Belt 4 – 6 u30kg

Gold: Lexie Heslop
Silver: Cruz Black

White Belt 7 -9 u30kg

Gold: Luca Parker
Silver: Janaid Qayyum
Bronze: Louis Shiels
Bronze: Finley Gowland

Grey Belt 7 – 9 u27kg

Gold: Jack Lewis
Silver: Bethany Moon
Bronze: William Marriott

White Belt 10 – 12 u38kg

Gold: Thomas Hales
Silver: Josh Baker
Bronze: Bilal Qayyum

Grey Belt 10 – 12 u 38kg

Gold: Joel Wilkinson
Silver: Sarah Barker

Grey Belt 10 – 12 u46kg

Gold: Ariella Wilkinson
Silver: Amelie Wetherill
Bronze: Liam Teesdale

Grey Belt 10-12 u55kg

Gold: Dylan Greenfield
Silver: Ryan Dobson

Yellow Belt 7 – 9 u38kg

Gold:  Samuel Wilkinson
Silver: Harley Crallan
Bronze: Liam Forsyth

Yellow Belt 10 – 12 u55kg

Gold: Alex Williams
Silver: Dylan Greenfield
Bronze: Bailey Jones

Yellow Belt 13 – 15 u50kg

Gold: Amaan Qayyum
Silver: John Grey
Bronze: Alex Williams

Yellow Belt 13 – 15 u65kg

Gold: Niall Greenfield
Silver: Finnula Hodgson

Male Juvenile Feather

Gold: Ryan
Silver: Luke Suggitt

Mixed Belt > 65kg Exhibition Match

Gold: Nial Greenfield
Silver: Jai Savage

Mixed Belt Exhibition Match

Gold: Sami
Silver: Finnula Hodgson
Bronze: Sayed

Girls Mixed Belt and Age Exhibition Match

Gold: Serenity Scott
Silver: Paige Forsyth